Nieruchomości lokatą na przyszłość

Inwestując w nieruchomości warto zainteresować się specyfiką tego rynku, tak aby na przedsięwzięciu naprawdę zyskać. Kupno domu czy mieszkania to inwestycja na lata, dlatego wszelkie pochopne decyzje są niewskazane. Dobrze jest śledzić trendy, a także interesować się akcjami takimi jak Mieszkanie dla Młodych, które mają zwiększyć zainteresowanie nieruchomościami.

 

Nowelizacja ustawy Mieszkanie dla Młodych zmieni rynek

Rynek nieruchomości zmienia się bardzo płynnie. Eksperci starają się przewidywać długofalowe wahania popytu i podaży na mieszkania, jednak inwestowanie w lokale i budynki to nadal ryzykowna kwestia. Ostatnio nastąpił dobry czas zarówno dla deweloperów, jak i osób kupujących nieruchomości. Wielu nabywców skorzystało z rządowego projektu Mieszkanie dla Młodych, który pozwala na uzyskanie sporego dofinansowania wkładu własnego . Teraz, gdy ma wejść w życie ustawa nowelizująca, prawdopodobnie z jej dobrodziejstw skorzysta jeszcze więcej osób. Na korzyść nabywców zadziała na pewno powiększenie kręgu osób, które mogą wziąć kredyt (rozwiąże to trudną do tej pory sytuację związków partnerskich), czy limitu metrażu, do którego będą przysługiwały dopłaty. Inwestowanie w nieruchomości może być wkrótce coraz droższe, ponieważ przy takim popycie deweloperzy mogą bez wahania zacząć windować ceny.

Wyższe ceny w dużych miastach

Chcemy kupić nieruchomość, ale nie traktujemy jej jako lokaty na przyszłość, ale jako inwestycję, która ma nam przynieść zysk już teraz? Powinniśmy wobec tego rozważyć różne czynniki. Mamy dwie opcje – albo kupujemy coś pod wynajem dla mieszkańców, albo powierzchnie biurowe lub usługowe. Jeśli chodzi o inwestycję w nieruchomości, które mają stać się biurowcami, warto śledzić to, jak rozwija się dany sektor w interesującym nas regionie. Jeśli chodzi o nieruchomości pod wynajem, nastawiajmy się raczej na kupno mieszkania, nie domu. Dla większości osób wynajmowanie to jednak opcja tymczasowa, jeśli już ktoś ma inwestować w dom, to woli we własny.

Najemcę jest dużo łatwiej znaleźć w dużym mieście. Tam też można podyktować wyższe odstępne. W najlepszej sytuacji znajdują się wynajmujący z miast będących ośrodkami akademickimi, gdzie każdego roku masy studentów poszukują mieszkań. Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania właśnie w celu wynajmowania go, rozważmy różne czynniki. Przede wszystkim powinno być ono położone w miejscu dobrze skomunikowanym z resztą miasta, z nieźle rozwiniętą infrastrukturą. Po drugie: ważna jest odległość od punktów usługowych czy kampusu uniwersyteckiego. Z drugiej strony, w dużych, rozwijających się miastach ceny mieszkań są najwyższe i rosną najszybciej, co może skutecznie odstraszyć potencjalnych nabywców.

wykres

Źródło: http://gielda-inwestora.pl/menu-nieruchomosci/wiadomosc-z-rynku-nieruchomosci/aktualne-ceny-mieszkan-indeks-cen-transakcyjnych-listopadzie

Takie inwestycje pozwalają na uzyskanie przychodu w krótkim czasie po zakupie mieszkania. Jeśli jednak kupno nieruchomości traktujemy jak inwestycję długoterminową – śledźmy bardzo uważnie prognozy i trendy na rynku, tak aby udało nam się ewentualnie sprzedać dom czy mieszkanie w najdogodniejszym momencie.

 

Inwestowanie w nieruchomości nadal bardziej pewną lokatą

W porównaniu z innymi przedsięwzięciami, inwestowanie w nieruchomości nadal jest intratnym biznesem, szczególnie przy niskich stopach procentowych (więcej: Niskie stopy procentowe to nie koniec świata). Szczególnie gdy już na etapie planowania inwestycji wiemy, jakie ma być przeznaczenie danego lokalu, a nie kupujemy „na ślepo”, zakładając, że warto mieć daną nieruchomość. Wiadomym jest, że inwestowanie w papiery wartościowe czy lokatę w banku może być bardziej pewne, ale za to zysk jest dużo mniejszy i trzeba na niego dłużej poczekać. Z nieruchomościami trzeba postępować ostrożnie. Jeśli mielibyśmy wszystkie nasze oszczędności włożyć w dom czy mieszkanie, lepiej się trochę wstrzymać, ponieważ – jakby na to nie patrzeć – w ten sposób niejako „zamrozimy” sobie nasze pieniądze. Natomiast, jeśli mamy takie możliwości finansowe, warto skusić się na nieruchomość. Nawet jeżeli ostatecznie nie zdecydujemy się jej odsprzedać, ani sami z niej nie skorzystamy – nasze dzieci mogą mieć dzięki niej ułatwiony start w przyszłość.