Fundusze inwestycyjne – najczęściej zadawane pytania

--- reklama ---
Nie daj się oszukać funduszom inwestycyjnym! Osiągnij regularny zysk inwestując samodzielnie w akcje na rynku kapitałowym. Zobacz więcej >>


Fundusze inwestycyjne – najczęściej zadawane pytania

Chociaż wciąż najpopularniejszą formą odkładania pieniędzy na przyszłość są lokaty bankowe, to eksperci obserwują nową wzrastającą tendencję. Coraz więcej osób przyznaje bowiem, że rozważa oszczędzanie w ramach funduszy inwestycyjnych. Produkt ten jednak wiąże się z ryzykiem, stąd generuje wiele pytań. Tu znajdziesz odpowiedzi na najpopularniejsze z nich.

 

Zysk większy niż w banku – jak to możliwe?

Fundusz inwestycyjny to forma zbiorowego inwestowania pieniędzy wpłaconych przez inwestorów. Taki połączony kapitał daje więcej możliwości korzystnego gospodarowania pieniędzmi, niż ma osoba prywatna. Ponadto specjaliści – eksperci z Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych – od podszewki znają zasady działania rynków finansowych. Opanowali także techniki analizowania i inwestowania, a ich zadaniem jest także aktywne pilnowanie ruchu maklerskiego. Ich zadaniem jest maksymalne pomnażanie kapitału wpłaconego przez inwestorów. Tę działalność monitoruje Komisja Nadzoru Finansowego.

Szczerze – inwestując w TFI nigdy nie wiadomo, ile się na tym zyska. Gwarantowane jest jednak to, że fundusz odda niemal cały zysk który wypracuje obracając pieniędzmi inwestora. Oczywiście poza prowizją określoną w umowę. Mimo tego, zyski w funduszu są i tak większe, niż na lokacie.

Czy inwestowanie jest ryzykowne?

Wszelkiego rodzaju inwestycje obarczone są możliwością utraty części wniesionego kapitału. Różne fundusze charakteryzują się różnym poziomem ryzyka. Generalnie przyjęło się, że najbezpieczniejsze są fundusze pasywne. Czyli te skupiające się na papierach wartościowych, jak na przykład fundusze obligacji. Na drugim końcu skali są tzw. fundusze agresywne, czyli inwestujące w akcje spółek giełdowych. Zasada jest jasne – im większe ryzyko, tym możliwość wysokiego zarobku w krótkim czasie jest większa. Ale można także więcej stracić.

Warto także pamiętać, że TFI nie mogą inwestować wszystkich pieniędzy w jeden fundusz. W świetle prawa mogą w jednym miejscu ulokować maksymalnie 5 procent majątku inwestorów. Dzięki temu ryzyko zmniejsza się do niezbędnego minimum.

Jakiekolwiek decyzje dotyczące wyboru TFI czy rodzaju funduszy powinny być oparte szczegółową analizą. Informacji dobrze jest na początek poszukać w statutach funduszy.

Czy trzeba mieć dużo pieniędzy by inwestować w fundusze?

Wystarczy zaledwie 100 złotych miesięcznie, by móc rozpocząć oszczędzanie w funduszach inwestycyjnych. Tymczasem banki nie oferują lokat na kwoty takiej wysokości, a jeśli już – to bardzo nisko oprocentowane.

Więcej na temat funduszy można poczytać na: https://www.nntfi.pl/fundusze-inwestycyjne

Business charts with dollar, pen on wooden background