Czy warto założyć lokatę?

--- reklama ---
Nie daj się oszukać funduszom inwestycyjnym! Osiągnij regularny zysk inwestując samodzielnie w akcje na rynku kapitałowym. Zobacz więcej >>


Czy warto założyć lokatę?

Małe ryzyko i gwarantowany zysk to najczęściej wymieniane zalety lokat bankowych.  W ten sposób może oszczędzać każdy, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy czy stałego śledzenia sytuacji na giełdzie. Właśnie dlatego każdego roku oszczędności wielu Polaków trafiają na lokaty. Czy słusznie?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Tradycyjne lokaty można znaleźć w ofercie każdego banku. Kuszą przede wszystkim gwarantowanym zyskiem. Jednak to bezpieczeństwo ma swoją cenę. Wybierając pewną lokatę, nie zarobimy tyle co na giełdzie. Nie musimy obawiać się również, że sporo stracimy. Jeśli więc nie mamy długoterminowych celów i po prostu wolimy ulokować pieniądze w banku niż trzymać je w skarpecie, lokata będzie idealnym rozwiązaniem.

Zanim jednak powierzymy komukolwiek nasze pieniądze, warto zbadać wiarygodność danej instytucji finansowej. W przypadku banków działających na rynku od lat sytuacja wydaje się być jasna i pewna. W pozostałych przypadkach warto jednak sprawdzić podmiot w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Tym bardziej, jeśli nieznana nam firma czy parabank kuszą wyjątkowo korzystną ofertą.

Na co zwrócić uwagę

Oprocentowanie to tylko jeden z elementów lokaty, na jaki należy zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru. To od niego przede wszystkim zależeć będzie nasz zysk. Im więc wyższy procent bank oferuje, tym lepiej. Te jednak nie zawsze wprost informują o wszystkich korzyściach. Na pewno warto więc przyjrzeć się tym, które choć nie oferują najwyższego oprocentowania w skali roku, gwarantują dodatkowe bonusy, na przykład w postaci dodatkowej gotówki czy ciekawych upominków

Aby nie przeoczyć naprawdę korzystnej oferty, przed wybraniem się do banku, warto przeprowadzić mały research w internecie. Portale finansowe co jakiś czas przygotowują ranking lokat. W zestawieniu można znaleźć dane dotyczące tych krótszych lokat – zakładanych na jeden miesiąc, jak i tych długoterminowych – rocznych i dwuletnich. Przykładowe zestawienie lokat: http://direct.money.pl/lokaty/

Ile można zyskać

Oprocentowanie lokaty jest pochodną stopy zwrotu ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Aby rzeczywiście zarobić na lokacie należy widzieć, kiedy warto w nią zainwestować. Jeśli więc sytuacja na rynku zapowiada zmniejszenie stóp, najlepiej postawić na długoterminowe lokaty ze stałym oprocentowaniem. Dzięki temu, bez względu na to, co będzie działo się na rynku, nasz zysk pozostanie niezmiennym.

Dobrym sposobem jest również zainwestowanie zebranych środków w momencie, gdy stopy zwrotu są wysokie. Nie oznacza to jednak, że lokat nie należy zakładać, gdy banki oferują niskie oprocentowanie. I wtedy można bowiem znaleźć korzystną ofertę. To lepsze niż trzymanie pieniędzy w skarpecie, bo w ten sposób stale pozwalamy im pracować na zysk.

Tradycyjna lokata to jednak nie wszystko co oferują banki. Jeśli więc zależy nam na tym, aby nasza inwestycja była bardziej dochodowa i jednocześnie możemy pozwolić sobie na poniesienie dodatkowego ryzyka, dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie np. w lokatę strukturyzowaną. Jej cechą charakterystyczną jest to, że opiera się na różnych aktywach. Część naszych oszczędności przeznaczana jest więc na bezpieczne, ale mniej zyskowne inwestycje, a cała reszta na te, na którym można naprawdę zarobić. Tego typu rozwiązanie to dobry kompromis dla tych, którzy chcą zwiększyć oszczędności, ale nie angażując się w zupełnie niepewne przedsięwzięcia.

Artykul opracowany przez portal Direct.Money.pl